Հայտնի է մարտ ամսվա կենսաթոշակների վճարման օրը Վարժարանի շրջանավարտ Արթուր Գինոսյանը մահացել է Հանրապետության առանձին շրջաններում սպասվում է ձյուն ու բուք Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակվել է գրեթե 300 հարվածային դրոն․ Զելենսկի Ռուսաստանում նախատեսում են նոր հարկեր սահմանել միգրանտների համար Իրանում ուժեղ պայթյուններ են որոտացել (տեսանյութ) Նշվել է Իրանի դեմ ԱՄՆ հնարավոր հարվածի նոր ժամկետ Հրազդան գետում տղամարդու դի է հայտնաբերվել «Նիկոլի զեղչը» պետք է վերջնականապես արտաքսվի մեր հանրային օրակարգից․ իրավապաշտպան Սուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքում քաղաքացի է ընկել ձորը Իրանի գերագույն առաջնորդը պատրաստվում է իր հնարավոր սպանությանը Մեր պարտքի բեռը 59%-ից իջել է 49%-ի․ Պապոյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններն արդեն վերածվում են համագործակցության․ Ալիև
«Միջազգային հարաբերությունները մտնում են նոր դարաշրջան. մի դարաշրջան, որտեղ իրավիճակը կարգավորվում է ոչ թե օրենքի, այլ ուժի գերակայությամբ։ Մենք դա կարող ենք տեսնել աշխարհի տարբեր մասերում։ Եվ սա ևս մեկ անգամ մեզ հիշեցնում է, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է իր ռազմավարությունն ու քաղաքականությունը հիմնի իր սեփական ներուժի վրա՝ լավ հարաբերություններ հաստատելով որքան հնարավոր է շատ երկրների հետ, առաջին հերթին՝ իր տարածաշրջանում, և երկրորդ՝ համաշխարհային մակարդակով։ Եվ հենց սա է, ինչին հասել է Ադրբեջանը»։ Այս մասին Euronews–ին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Մենք խաղաղության պայմաններում ենք ապրում ընդամենը հինգ-վեց ամիս։ Մենք դեռ սովորում ենք դրան։ Մեր անկախ պատմության ընթացքում մենք երբեք խաղաղության պայմաններում չենք ապրել։ Եվ սա յուրահատուկ զգացողություն է։ Եվ, իհարկե, սա հրաշալի հնարավորություն է։ Այսօր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններն արդեն վերածվում են համագործակցության։ Մենք վերացրել ենք Հայաստան բեռնափոխադրումների բոլոր սահմանափակումները։ Ավելին, մենք սկսել ենք Հայաստանին մատակարարել կարևորագույն ապրանքներ, հիմնականում նավթամթերք, որից այս երկիրը մեծապես կախված է։ Եվ սա փոխշահավետ իրավիճակ է։ Հետևաբար, կարծում եմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության համատեղ ջանքերով մենք կհասնենք ոչ միայն երկարաժամկետ, այլև մշտական ​​խաղաղության Կովկասում։ Սա է մեր նպատակը»,– ասել է Ալիևը։
«Յուրաքանչյուր երկիր, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, պետք է մտածի իր սահմաններից դուրս կայունության մասին։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, մենք երկրի ներսում որևէ պոտենցիալ ռիսկ չունենք։ Բոլոր պոտենցիալ ռիսկերը կարող են գալ դրսից։ Հետևաբար, մեզ համար մեր տարածաշրջանում կայունությունը մի բան է, որի մասին միշտ մտածում ենք։ Եվ մենք մտահոգված ենք Իրանում իրավիճակի որոշակի անկայունացմամբ։ Մեզ համար տարածաշրջանում կայունությունը, կանխատեսելիությունը և խաղաղությունը մեր ամենամեծ ակտիվն են։ Մենք տառապել ենք օկուպացիայից և պատերազմից՝ կրելով հազարավոր զոհեր։ Հետևաբար, կայունությունն ու անվտանգությունն այսօր հաջողության միակ ուղին են յուրաքանչյուր երկրի համար։ Ինչ վերաբերում է էներգետիկ շուկաներին, ինչպես տեսնում եք, նավթի գինն այսօր կայուն է։ Այն ընդունելի մակարդակի վրա է, գոնե Ադրբեջանի համար։ Սա ցույց է տալիս, որ Իրանում, Վենեսուելայում և աշխարհի այլ մասերում իրավիճակը էական ազդեցություն չունի նավթի գների վրա։ Եվ սա լավ նշան է, քանի որ արտադրողներին և սպառողներին անհրաժեշտ է կանխատեսելի իրավիճակ՝ ապագան պլանավորելու համար։ Հետևաբար, ես հույս ունեմ, որ Հարավային Կովկասում և նրա շուրջը իրավիճակը չի վատթարանա։ Սա է այն, ինչ մենք իսկապես ուզում ենք տեսնել։ Եվ ես հույս ունեմ, որ յուրաքանչյուր երկիր կնպաստի տարածաշրջանային կայունությանը և անվտանգությանը»,– նշել է նա։