ԵԶԲ միջոցներով ՀՀ ֆինանսների նախարարության և պետական մարմինների կարողությունների զարգացման ծրագիր է նախատեսվում
Գործադիրի հավանությանն է արժանացել Եվրասիական զարգացման բանկի միջոցներից Ֆինանսների նախարարության համար պետական-մասնավոր գործընկերության ոլորտի ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանն ուղղված «Տեխնիկական աջակցության տրամադրման մասին» պայմանագրի նախագծի ստորագրման առաջարկությանը:
Պայմանագրի նախագծով նախատեսվում է իրականացնել ՀՀ ֆինանսների նախարարության և ներգրավված պետական մարմինների կարողությունների զարգացման համալիր ծրագիր, որն ուղղված է պետական և մասնավոր հատվածների գործընկերության ոլորտի կառավարման համակարգի ամրապնդմանը: Ծրագրի նպատակն է ամրապնդել ՊՄԳ ոլորտի ինստիտուցիոնալ կարողությունները, ապահովել կառավարման համակարգի արդյունավետությունը և բարձրացնել աշխատակիցների մասնագիտական հմտությունները՝ համահունչ միջազգային չափանիշներին և լավագույն փորձին:
Ծրագրի հիմնական միջոցառումները ներառում են՝ Gap-վերլուծություն՝ գործող ինստիտուցիոնալ միջավայրի և 2030 թ․ նպատակների միջև առկա բացերի գնահատում՝ համադրելով դրանք միջազգային լավագույն փորձի հետ, Կազմակերպաիրավական ձևի, կառավարման և ֆինանսական կառուցվածքի մշակում՝ հիմնված SWOT վերլուծության վրա, աշխատակիցների վերապատրաստում և միջազգային սերտիֆիկացում APMG ծրագրի շրջանակում, ՊՄԳ կենտրոնի տարածքային զարգացում՝ առնվազն 165 քմ տարածքի նախագծմամբ, ժամանակակից տեխնիկայի, կահավորման և ՏՏ լուծումների ներդրմամբ։
Ծրագրի իրականացումը կնպաստի պետական կառավարման համակարգում ՊՄԳ ինստիտուտի կայացմանը և Հայաստանի ներդրումային միջավայրի բարելավմանը: