Ձյուն ու ձնախառն անձրև է սպասում․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին Նոր մանրամասներ․ կրակոց արձակողը «Hongqi»–ով բախվել է «Nissan»-ին ՆԱՏՕ-ի կործանիչները ուսումնական թռիչքներ կիրականացնեն Էստոնիայում Ուժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել է 95 տարեկանում մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Վեհափառի նկատմամբ արգելքը իշխանությունների պառակտիչ ռազմավարության համատեքստում է․ Բեգլարյան «Թեհրան» հեռուստասերիալի պրոդյուսերին մահացած են գտել Իշխանասար լեռը՝ իր ողջ հմայքով. «Հայաստանի բարձունքների կանչը» (տեսանյութ) Զովունի համայնքում կրակոցներ են հնչել ԱՄՆ-ն ոչ մեկին չի ստիպում ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր․ Ռուբիո Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ)
44-օրյայից հետո որքա՞ն բռնի տեղահանված արցախցի է ապրում ՀՀ-ում և ի՞նչ հրատապ խնդիրներ ունեն նրանք․ վիճակագրություն
Արցախյան 44-օրյա պատերազմից ի վեր ՀՀ-ում ապաստանած բռնի տեղահանված արցախցիների թիվը գերազանցում է 20․000-ը։
Նման վիճակագրություն ԼՈՒՐԵՐ․com-ին ներկայացրեց ՀՀ-ում Արցախի հանրապետության կառավարության օպերատիվ շտաբի պետ Միքայել Վիրաբյանը։
«2020 թ․ պատերազմից հետո բռնի տեղահանված և Հայաստանում բնակություն հաստատած արցախցիների թիվը, վերջին տվյալներով, ավելի է 20,000-ից։ Նրանց 74 տոկոսը հաստատվել է ՀՀ մարզերում, իսկ 26 տոկոսը Երևանում։ Նախկինում հարաբերակցությունը 70-30 էր, սակայն վերջին շրջանում եղել են մարդիկ, որոնք վերադարձել են Արցախ»,-մանրամասնեց Արցախի կառավարության ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով, մարզերի կտրվածքով, ամենից շատ արցախցիներ բնակվում են Սյունիքում, որին հաջորդում են Արարատը, Կոտայքը, Վայոց ձորը և այլն։ Վիրաբյանն ընդգծեց նաև, որ Տավուշը մարզը այդ ցուցանիշով, որպես կանոն, վերջինն է։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ապրող արցախցի ընտանիքների խնդիրներին, ՀՀ-ում ԱՀ կառավարության օպերատիվ շտաբի պետն ասաց․
«Հիմնականում մեզ են դիմում առողջապահական, կրթական, սոցիալական այլ հարցերով։ Հրատապ է զբաղվածության խնդիրը։ Խիստ նախնական գնահատականներով, Հայաստանում ապրող արցախցիների 35-40 տոկոսը աշխատանք ունի՝ ուսուցիչներ, գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներ և այլն»։
Վիրաբյանը տեղեկացրեց նաև, որ ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս Արցախի կառավարության կողմից իրականացվելու է պետական աջակցության ծրագիր։
«ՀՀ-ում գյուղատնտեսությամբ զբաղվողների համար Արցախի կառավարությունը 3 հեկտարի չափով փոխհատուցելու է հողատարածքների վարձակալության վճարը։ Այս պահին ծրագրի շրջանակում ունենք 158 դիմում-հայտ, որը բավարարման փուլում է»,-մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։