Գիտնականները հարաբերություններում հոգեոպաթիայի թաքնված նշան են հայտնաբերել Ավստրիայում ՀՀ դեսպանը Վերներ Ֆասլաբենդին է ներկայացրել տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգը և TRIPP նախագիծը «Լույսը վառի´ր». Լավ հայրիկը (տեսանյութ) Պարզվել է Աջափնյակում զինված միջադեպի հետևանքով մահացածի և 7 վիրավորների ինքնությունը Մարթա Կոսը նախատեսում է այս տարի այցելել Ադրբեջան և Հայաստան Այնթապ գյուղում լողավազանի դիմաց 5 հոգով ծեծի են ենթարկել երիտասարդներին․ վիրավորներ կան «Արմենիա» ԲԿ-ից բերման են ենթարկվում Աջափնյակ վարչական շրջանի կրակոցների մասնակիցները Ջուր հավաքեք․ տասնյակ հասցեներում վաղը ջուր չի լինելու Հայաստանի և Հունաստանի նախագահները քննարկել են սահմանների բացման և տնտեսական ապաշրջափակման վերաբերյալ Ալիևը ժամանել է Վաշինգտոն Ինչպես են սկսվել կրակոցները. բացառիկ տեսագրություն. 40 տղաների հանդիպումը (տեսանյութ) Հունաստանում Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Անհայտ զինվորի հուշահամալիր (տեսանյութ)
Հայաստանի կառավարությունը մեզ վստահեցրել է, որ Արևմուտքի հետ մերձեցումը մեր դեմ ուղղված չէ. ՀՀ–ում Իրանի դեսպան
Իրանը կողջունի ցանկացած գործողություն տարածաշրջանում, որը կնպաստի լարվածության նվազեցմանը, ինչպես նաև խաղաղության հաստատմանը։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 22–ին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասել է Հայաստանում ԻԻՀ դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ անդրադառնալով ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի տարածաշրջանային այցին։
«Իսկ ցանկացած գործողություն, որը կարող է հանգեցնել լարվածության աճին, և տարածաշրջանային հարաբերություններում խնդիրներ առաջացնել, մեզ համար անընդունելի է։ Թույլ տվեք յուրաքանչյուր ձեռնարկված քայլ մենք իր արդյունքներով գնահատենք։ Եթե այդ քայլը կհանգեցնի խաղաղության հաստատմանը և հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը, բնականաբար, կողջունենք այն։ Իսկ այն քայլերը, որոնք կարող են լարվածություն առաջացնել, ինչի հետեւանքով Հայաստանի և իր հարևան պետությունների միջեւ հարաբերությունները կթուլանան, ես ձեզանից եմ հարցնում՝ դուք կընդունե՞ք նման գործողությունը»,– ասաց դեսպանը։
Մեր ճշտող հարցին՝ արդյոք, ըստ Թեհրանի, կան այդպիսի արտաքին ուժեր, որոնք փորձում են նման ազդեցություն ունենալ, դեսպանը պատասխանեց. «Պետք է տեսնենք, թե արդյունքներն ինչպիսին կլինեն, այսինքն՝ Իրանի և Հայաստանի, և ընդհանրապես տարածաշրջանում տիրող հարաբերություններն ինչպես կլինեն։ Եթե ՆԱՏՕ-ի քարտուղարը գա ու գնա, 2-3 օր հետո այստեղ մտահոգությունները պատերազմի վերաբերյալ աճեն, դա դրակա՞ն կլինի ձեզ համար»։
Նիկոլ Փաշինյանը ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ–ի հետ մերձեցումը ուղղված չէ տարածաշրջանի որեւէ երկրի դեմ։ Դեսպանի խոսքով՝ Թեհրանը Երևանից ստացել է նման հավաստիացումներ։
«Այո, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և՛ ՆԱՏՕ-ի հետ, և՛ ԵՄ դիտորդների հետ կապված մեզ վստահեցրել է, որ այդ համագործակցությունները Իրանի դեմ չեն։ Կասկած չունենք, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն այդ ուղով է գնալու։ Տեսնենք՝ նրանք արդյո՞ք այդպես կվարվեն, թե՞ ոչ»,– ասաց դեսպանը։
Դեսպան Մեհդի Սոբհանին նշեց, որ Թեհրանի կարծիքով՝ արտաքին միջամտությունները պատճառ են դառնում տարածաշրջանում վտանգների ավելացմանը։