«Մեզ համար Իրանը մինչ օրս մնում է առանձնահատուկ գործընկեր». Մհեր Գրիգորյանը շնորհավորել է Իրանի ազգային տոնը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային տոնի՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը, որի ընթացքում շնորհավորական ուղերձ է հղել:
Փոխվարչապետը մասնավորապես ասել է.
«Ողջունում եմ բոլոր ներկաներին եւ սրտանց շնորհավորում հարեւան եւ բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային տոնի՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ:
Իսլամական հեղափոխությունը, հաստատելով ժողովրդի իշխանությունը, նպաստել է Իրանի յուրօրինակ հեղինակությանը, ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս:
Հայ եւ իրանցի ժողովուրդները, ապրելով միեւնույն տարածաշրջանում, միմյանց փոխկապակցված են պատմամշակութային կուռ թելերով: Վաղ ժամանակներից մեր երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորվել են մշակութային սերտ առնչություններ, որոնք շարունակում են թե՛ հայերիս եւ թե՛ իրանցիների կենցաղի, վարք ու բարքի, բազմաթիվ կոթողների եւ հարուստ մշակութային ժառանգության բնութագրիչ յուրատիպ հատկանիշը լինել:
Մեր երկու երկրները, անցնելով պատմության բազմադարյա քառուղիներով եւ տարբեր փորձություններով, այսօր աշխարհին են ներկայանում որպես քրիստոնեության եւ իսլամի օրինակելի երկխոսությամբ եւ փոխադարձ հարգանքի եւ վստահության մթնոլորտում համագործակցող պետություններ։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն առաջիններից էր աշխարհում, որ ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը: Եվ մեծ ուրախությամբ կարող ենք արձանագրել, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 31 տարիների ընթացքում մեր հարաբերություններն ընթացել են զարգացման վերընթաց ուղիով: Հայաստան-Իրան հարաբերությունները այսօր էլ դինամիկ զարգացում են ապրում, եւ լիահույս ենք, որ համատեղ ջանքերով էլ ավելի կընդլայնենք երկու երկրների միջեւ փոխգործակցության օրակարգը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հարաբերությունների ապագայի մեր տեսլականը լավագույնս արտացոլված է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրում:
Լիահույս ենք, որ երկու երկրների միջեւ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ համագործակցության էլ ավելի խորացման ու ամրապնդման մեծ խթան կհանդիսանան։
Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ հաստատված է համագործակցության բազմոլորտ օրակարգ: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ի զորու կլինենք մոտ ապագայում ընդլայնել միջպետական համագործակցությունը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարեկեցության եւ տարածաշրջանային կայունության ամրապնդման:
Մեզ համար Իրանը մինչ օրս եղել եւ մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, ով իր հավասարակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը:
Կրկին շնորհավորում եմ Իրանի իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ եւ Իրանի բարեկամ ժողովրդին մաղթում եմ բարօրություն: