Խաղաղությո՞ւն, թե լայնամասշտաբ էսկալացիա. Սերժ Սարգսյանը կարող է մեկնել ՀՀ-ից․ արգելքը վերացվել է (տեսանյութ) Եվրոպա, ԱՄՆ, Ռուսաստան ու Մերձավոր Արևելք՝ նոր բախումների շեմին (տեսանյութ) Հայտնի է Երևանում կրակոցներից սպանվածի ինքնությունը. ով է նա Ադրբեջանցիները շրջում են Երևանում և մարզերում՝ հրապարակելով տեսանյութեր Համացանցում տարածվել է Երևանում հնչած կրակոցների տեսանյութը 1 զոհ, 10 վիրավոր․ Ինչ է հայտնի Երևանում հնչած կրակոցների դեպքից «Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ) Նոր մանրամասներ՝ Աջափնյակում տեղի ունեցած կրակոցներից. կա զոհ, երեքի վիճակը ծայրահեղ ծանր է Կփոխի՞ արդյոք դատարանը Բագրատ Սրբազանի խափանման միջոցը Իտալիայում ձնահոսքի հետևանքով երեք մարդ է զոհվել Թռիչք՝ դեպի Վաշինգտոն. Փաշինյանը տեսանյութ է հրապարակել Եղնիկը վերադարձվել է վայրի բնություն. ԲԸՏՄ
Դատավորների եվրոպական միությունը կոչ է անում ՀՀ իշխանությանը շտկել դատական համակարգում իրավիճակը
Դատավորների եվրոպական միությունը (European Association of Judges (EAJ) հուլիսի 14-ին նամակ է հասցեագրել Հայաստանի Հանրապետության և միջազգային պատկան մարմիններին։
Մանրամասները՝ ստորև․
«Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք, Դատավորների եվրոպական միության ներքոստորագրյալ խորհրդի անդամներս տեղեկացվել ենք անդամ միության՝ Հայաստանի դատավորների միության, ինչպես նաև տեղական լրատվամիջոցների հաղորդումներից՝ տարբեր հայաստանյան դատավորների նկատմամբ իրականացվող կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վարույթների մասին, որոնցով ենթադրաբար դիտավորությամբ անարգանքի ու ծաղրի են ենթարկվում Եվրոպական համընդհանուր ընդունված ստանդարտները:
Դատավորները, որոնք կայացրել են որոշումներ, իսկ հետագայում, երբ դրանցով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (այսուհետ նաև` ՄԻԵԴ) կողմից արձանագրվել են մարդու իրավունքների խախտումներ՝ ինչի հետևանքով պետությունը տուգանվել է, ենթարկվել են կարգապահական պատասխանատվության նույնիսկ այն դեպքերում, երբ տույժերի պատճառը օրենքի բացերն են եղել, և հետևաբար դատավորների սխալը չի գործել:
Դատավորների մեկ այլ խումբ ենթարկվել է պատասխանատվության արդարադատության համակարգի թերացումների կամ Բարձրագույն դատական խորհրդի նկատմամբ քննադատության համար: Նույնիսկ բարձր հեղինակություն ունեցող և երբևէ կարգապահական պատասխանատվության չենթարկված դատավորները ենթարկվել են անհամաչափ պատասխանատվության՝ դադարեցվել են նրանց լիազորությունները:
Առավել մտահոգիչ են կարգապահական վարույթների հարուցման և դրանց քննարկման հետ կապված հաղորդումները: Հաղորդումներից անառարկելիորեն բխում է, որ առկա է բացահայտ արհամարհանք  արդար դատաքննության սկզբունքների նկատմամբ:
Դատավորների եվրոպական միության խորհուրդը հարկ է համարում կրկին հղում կատարել նամակին կից՝ 2023 թվականի հունիսի 2-ին Աթենքում Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված հայտարարությանը:
Նշվածի հիման վրա Դատավորների եվրոպական միության նախագահական խորհուրդը հիշեցնում է Հայաստանի իրավասու մարմիններին միջազգային և եվրոպական ստանդարտների պահպանման անհրաժեշտության մասին և կոչ է անում հարգել ու հետևողական լինել դրանց կիրառմանը:
Համաձայն կայուն նախադեպային պրակտիկայի՝ ՄԻԵԿ 6-րդ հոդվածը ևս պետք է կիրառելի լինի դատավորների կարգապահական պատասխանատվության ընթացակարգերի նկատմամբ, երբ, մասնավորապես, դրանց արդյունքը կարող է հանգեցնել դատավորների լիազորությունների դադարեցման։
Թե Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն և թե Եվրոպական դատավորների խորհրդատվական խորհուրդը (ԵԴԽԽ, CCJE) պարտավորեցնում են նման դեպքերի քննությունն իրականացնել  անկախ մարմնի կողմից՝ պահպանելով արդար դատաքննության իրավունքը:
Արդար դատաքննության իրավունքը ներառում է՝ պաշտպանության և կողմերի հավասարություն, մրցակցության իրավունք, նյութերի ու ապացույցների հասանելիության իրավունք, դրանց ծանոթանալու ու պաշտպանությունը պատրաստելու ողջամիտ ժամկետ ունենալու իրավունք, վարույթին ներկա գտնվելու (լսված լինելու) իրավունք, ներկայացուցչի, փաստաբանի միջոցով ներկայացված լինելու իրավունք, կայացվող որոշումների պատճառաբանվածություն, դռնբաց դատավարություն (առնվազն, եթե հակառակը չի պահանջում կարգապահական պատասխանատվության ենթարկվող դատավորը), պատշաճ՝ օրենքի հիման վրա ստեղծված, դատարանի կողմից գործի քննության և դատարանի մատչելիության իրավունք:
Խնդրահարույց էր դիտվել նաև արդարադատության նախարարի կողմից վարույթ հարուցելու լիազորությունը, ինչը իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի ենթադրյալ խախտում է։ Ենթադրյալ կարգապահական խախտումների բովանդակության առումով երկու սկզբունք անվիճարկելի հստակ և առանցքային են.
Առաջին՝ դատավորները ինչպես մյուս անձինք  ունեն ազատ խոսքի իրավունք։
Երկրորդ՝ սահմանափակումները թույլատրելի են, եթե այդպիսիք նախատեսված են օրենքով և անհրաժեշտ են ժողովրդական հասարակությունում։
Նույնիսկ այն պարագայում, երբ դատավորի պաշտոնը, զբաղեցրած դիրքը պահանջում են որոշակի զսպվածություն՝ ապահովվելու դատական իշխանության հեղինակությունն ու անաչառությունը, ապա դա չի կարող զերծ պահել դատավորներին դատական իշխանության շուրջ տիրող անարդարությունների մասին բարձրաձայնելուց կամ արդարադատության համակարգում խախտումները մատնանշելուց։
Ավելին՝ այն կարող է դիտվել որպես պարտականություն։ Միայն այն հանգամանքը, որ ՄԻԵԴ–ը վերանայումների արդյունքում ներպետական դատարանների կողմից կայացրած որոշումներով մարդու հիմնարար իրավունքների խախտում է արձանագրել և պետության համար պարտավորություններ են սահմանվել, ապա դա ինքնին չի նշանակում, թե դատավորը ենթակա է կարգապահական պատասխանատվության. դատավորի սխալը, թերացումը (դիտավորությունը կամ կոպիտ անփութությունը) ենթակա է ապացուցման։
Օրենքի մեկնաբանությունը, փաստերի կամ ապացույցների բավարարության գնահատումը, բացառությամբ դիտավորության կամ կոպիտ անփութության դեպքերի, չպետք է անվերապահ առաջացնի կարգապահական պատասխանատվություն:
Վերոհիշյալ զեկույցների պնդումների համաձայն՝ այդ չափանիշները մեծամասամբ անտեսվել են։ Դատավորների եվրոպական միության անունից ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին՝ անվերապահորեն հետևել վերոհիշյալ եվրոպական չափանիշներին՝ դրանց ոգուն ու նպատակին, և գտնել արդյունավետ ուղիներ ու գործիքակազմ՝ շտկելու ստեղծված իրավիճակը, որում հայտնվել են հիշյալ դատավորները:
Դիմում ենք նաև Եվրոպայի Խորհրդի իրավասու մարմիններին իրականացնել իրավիճակի մոնիթորինգ, որը ամեն դեպքում անվերապահորեն կատարելու է Դատավորների եվրոպական միությունը:
Դատավորների եվրոպական միությունը պատրաստակամ է ըստ ձեր պահանջի տրամադրել ցանկացած լրացուցիչ պարզաբանում և աջակցություն»,- նշված է նամակում։
Նամակը ստորագրել են Դատավորների միջազգային միության առաջին փոխնախագահ, Դատավորների եվրոպական միության նախագահ  Դուրո Սեսան, Դատավորների միջազգային միության փոխնախագահ Միկայել Շյոբերգը և Դատավորների միջազգային միության փոխնախագահ Զաբինա Մատեյկան։
Զելենսկին բացահայտել է՝ ինչ է իրեն ասել Ուիթկովը Ռուսաստանի հետ բանակցություններից առաջԱՄՆ-ում մեղադրանք են ներկայացրել ռուսական դրոշով նավի կապիտանինԱՄՆ-ը կարող է շաբաթներ տևող ռազմական գործողություն սկսել Իրանի դեմԽաղաղությո՞ւն, թե լայնամասշտաբ էսկալացիա. Սերժ Սարգսյանը կարող է մեկնել ՀՀ-ից․ արգելքը վերացվել է (տեսանյութ) Ռուսաստանում առաջարկել են բարձրացնել հարկերը հարուստ քաղաքացիների համարԼուսանկարում պատկերված անձը որոնվում է․ ՆԳՆ ԱՄՆ-ում գնահատել են Գրենլանդիա ռազմական ներխուժման հնարավորությունըԱՄՆ Կոնգրեսի շենքի մոտ լիցքավորված որսորդական հրացանով տղամարդ է ձերբակալվելՓարիզում ռումբի ահազանգից հետո տարհանվել է «France Unbowed» կուսակցության գրասենյակը Ումա Թուրմանը դստեր հարսանիքին ներկայացել է հարյուր հազարավոր ռուբլի արժողությամբ զգեստովԵվրոպա, ԱՄՆ, Ռուսաստան ու Մերձավոր Արևելք՝ նոր բախումների շեմին (տեսանյութ) Հայտնի է Երևանում կրակոցներից սպանվածի ինքնությունը. ով է նա Մեծ Բրիտանիայում հայտարարել են՝ Ուկրաինան հակված է զիջումների գնալ բանակցություններումԿուբայի ԱԳ նախարարը ԱՄՆ-ին մեղադրել է միջազգային իրավունքի խախտման մեջԶԼՄ-ների տվյալներով՝ Զելենսկու գրասենյակը փորձել է համոզել Զալուժնիին չհրապարակել քննադատական հարցազրույցըԱդրբեջանցիները շրջում են Երևանում և մարզերում՝ հրապարակելով տեսանյութեր Համացանցում տարածվել է Երևանում հնչած կրակոցների տեսանյութը Հայտնի է դարձել Սեդոկովայի թիմի արձագանքը նրա դեմ ներկայացված հայցինԱՄՆ-ում Թրամփին անվանել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների «գլխավոր խոչընդոտը»1 զոհ, 10 վիրավոր․ Ինչ է հայտնի Երևանում հնչած կրակոցների դեպքիցՆոր ռուսական ինքնաթիռը կփորձարկեն ծայրահեղ սառնամանիքներումԸնձառյուծը և առյուծը նույն օրվա մեջ հարձակվել են մարդկանց վրա«Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ)Մակրոնը ՆԱՏՕ-ն համեմատել է «սպինալ գորտի» հետՈւկրաինան Արևմուտքի համար միայն ռազմաբազա է. ՄեդվեդչուկՆոր մանրամասներ՝ Աջափնյակում տեղի ունեցած կրակոցներից. կա զոհ, երեքի վիճակը ծայրահեղ ծանր էՊենտագոնը ծրագրում է օգտագործել կոմերցիոն արբանյակներ տիեզերական վերահսկողության համարԱՄՆ-ն Մեդինսկու վերաբերյալ բացահայտել է փաստ, որը նյարդայնացնում է ՈւկրաինայինԿփոխի՞ արդյոք դատարանը Բագրատ Սրբազանի խափանման միջոցը Ադրբեջանցի կինը միլիոնավոր արժողությամբ զարդերով բռնել է օդանավակայանումԻտալիայում ձնահոսքի հետևանքով երեք մարդ է զոհվելԵվրոպան խաղաղություն չի ուզում՝ Կիևին զենք տրամադրելու իր հայտարարություններով. ԶախարովաՈւկրաինայում հայտարարել են Ռուսաստանի հետ նոր հանդիպման պայմանավորվածության մասինԹռիչք՝ դեպի Վաշինգտոն. Փաշինյանը տեսանյութ է հրապարակելՋոնսոնը քննադատել է ԱՄՆ-ի վերաբերյալ եվրոպացիների հայտարարություններըNYT-ը հայտնել է, որ Պուտինը վստահ է Ռուսաստանի հաղթանակին ՈւկրաինայումՀունգարիան Ուկրաինային մեղադրել է էներգետիկ «շանտաժի» մեջԲացահայտվել են Ժնևում Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների նոր մանրամասներԵղնիկը վերադարձվել է վայրի բնություն. ԲԸՏՄ Լեհաստանում հայտարարել են ռուսական «Վերբա»-ի նկատմամբ հաղթանակի մասինՄակրոնը ազատ խոսքը անվանել է «լիակատար հիմարություն»Գերմանիան չի նախատեսում ինքնուրույն միջուկային սպառազինություն ձեռք բերել. ՄերցՇվեյցարիան հայտարարել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների նոր փուլ անցկացնելու իր պատրաստակամության մասինՀաշվարկվել են Ռուսաստանի եկամուտները պարենային արտահանումիցՈւիթկոֆը հայտարարել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցություններում առաջընթացի մասինՀունգարիան դադարեցրել է դիզելային վառելիքի մատակարարումը ՈւկրաինայինՌուսաստանում արձագանքել են Լուկաշենկոյի դեմ սահմանված պատժամիջոցներինՀայտնի է դարձել ԱՄՆ-ի գաղտնի բանակցությունների մասինՊուտինը Կրեմլում կընդունի Կուբայի ԱԳ նախարարին Հռոմի պապը մերժել է Թրամփին