Կարճաղբյուրի միջնակարգ դպրոցի տնօրենի և հաշվապահի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Կարճաղբյուր բնակավայրի միջնակարգ դպրոցի տնօրենի և հաշվապահի կողմից կատարված չարաշահումների դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթից անջատված մասով նախաքննությունը: Այս մասին տեղեկացնում են ՔԿ-ից:
«ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված և մեկ վարույթում միացված քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստերով հիմնավորվել է, որ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս խոշորացված համայնքի Կարճաղբյուր բնակավայրի «Ա.Գրիգորյանի անվան միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱ կազմակերպության տնօրենը, 2016-2019 թվականների ընթացքում պարտավոր լինելով ստուգել հաշվապահի կողմից աշխատավարձերի բաշխման վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերի իսկությունը և համապատասխանելիությունը, դիտավորությամբ, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները։
Մասնավորապես, տնօրենը, ունենալով կազմված աշխատավարձերի բաշխման վերաբերյալ փաստաթղթերի իսկությունը ստուգելու և դրանից հետո միայն հաստատելու, հսկելու պարտականություն, առանց օրենսդրական հիմքերի, աշխատավարձերի վճարման գանձապետական համակարգից օգտվելու կանոնները չիմանալու պատճառաբանությամբ, իր փոխարեն նշված գործողությունների կատարումը վստահել է դպրոցի հաշվապահին՝ վերջինիս տրամադրելով իր նույնականացման քարտը, աշխատավարձերի վճարման գանձապետական համակարգ մուտք գործելու համար նախատեսված իր մուտքանուն-գաղտնաբառը։
Արդյունքում` հաշվապահն աշխատավարձերի բաշխման վերաբերյալ փաստաթղթերում ներառել է դպրոցի աշխատակից չհանդիսացող, Երևան քաղաքի բնակիչ 2 անձանց տվյալները, նրանց անվամբ ելքագրել 28.526.400 ՀՀ դրամ գումար ու հափշտակել՝ ՊՈԱ կազմակերպությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս։
Ձեռք բերված բավարար փաստերի հիման վրա՝ դպրոցի տնօրենին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Որպես խափանման միջոց՝ նրա նկատմամբ կիրառվել է բացակայելու արգելքը: Վերջինիս մասով նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական վարույթի նյութերը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել են հսկող դատախազին:
Դպրոցին պատճառված վնասից 1մլն. դրամը նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է:
Դպրոցի հաշվապահի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրիք 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Որպես խափանման միջոց նրա նկատմամբ կիրառվել է կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում: Այս մասով նախաքննությունը շարունակվում է:
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ վերջինիս հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:
Պատճառված վնասի վերականգնման իրավական երաշխիքներ ապահովելու նպատակով վերջինիս գույքի նկատմամբ կիրառվել է կալանք,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հունգարիան Ուկրաինային մեղադրել է էներգետիկ «շանտաժի» մեջԲացահայտվել են Ժնևում Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների նոր մանրամասներԵղնիկը վերադարձվել է վայրի բնություն. ԲԸՏՄ Լեհաստանում հայտարարել են ռուսական «Վերբա»-ի նկատմամբ հաղթանակի մասինՄակրոնը ազատ խոսքը անվանել է «լիակատար հիմարություն»Գերմանիան չի նախատեսում ինքնուրույն միջուկային սպառազինություն ձեռք բերել. ՄերցՇվեյցարիան հայտարարել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների նոր փուլ անցկացնելու իր պատրաստակամության մասինՀաշվարկվել են Ռուսաստանի եկամուտները պարենային արտահանումիցՈւիթկոֆը հայտարարել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցություններում առաջընթացի մասինՀունգարիան դադարեցրել է դիզելային վառելիքի մատակարարումը ՈւկրաինայինՌուսաստանում արձագանքել են Լուկաշենկոյի դեմ սահմանված պատժամիջոցներինՀայտնի է դարձել ԱՄՆ-ի գաղտնի բանակցությունների մասինՊուտինը Կրեմլում կընդունի Կուբայի ԱԳ նախարարին Հռոմի պապը մերժել է ԹրամփինԿրակոցներ՝ Երևանում. կա 10 վիրավոր. դեպքի վայրում հայտնաբերվել են ատրճանակից արձակված պարկուճներԶելենսկին հանձնարարել է Ժնևում հանդիպում կազմակերպել Պուտինի հետԱրշակ Սրբազանին վերագրվող տեսանյութերի փորձաքննությունների արդյունքների վերաբերյալ ասուլիս կկայանաՈւկրաինական պատժամիջոցների պատճառները Լուկաշենկոյի դեմ կապել են Մինսկ–Վաշինգտոն հարաբերությունների հետ ԱՄՆ-ն կարող է ռազմական ուժ կիրառել․ Վենս. Մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց ժողովը (տեսանյութ)Գերմանիան վերագնահատում է վեցերորդ սերնդի կործանիչի անհրաժեշտությունըՀղիության ընթացքում ծխելը կարող է մեծացնել երեխաների հիպերտոնիայի վտանգըNASA-ն հայտարարել է Լուսնի հրթիռի փորձարկման նոր ամսաթիվըՓեզեշքիան. Իրանը վճռական է Ռուսաստանի հետ գործընկերության համաձայնագիրը կյանքի կոչելու հարցումԱՄՆ Արդարադատության նախարարությունը «ռուսական միջամտության» վերաբերյալ նոր փաստաթղթեր է պահանջելԷջմիածնի բնակչի տանը ալկոհոլային կեղծ խմիչքներ են հայտնաբերվել․ բացահայտումՌուսաստանը հայտարարել է Ուկրաինայի էներգետիկ օբյեկտներին հասցված հարվածների մասին Ռուսաստանում բենզինի գները նվազել են Մինչև 2019-ի հունվարի 1 ծնված 3-րդ և հաջորդ երեխայի համար ոչինչ չի փոխվել․ Արցախի տեղեկատվական շտաբԲրիտանիայի վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետԺնևի բանակցությունները ավարտվել են առանց համաձայնության, սակայն նոր հանդիպման հնարավորությունը պահպանվում էԶալուժնին հայտարարել է, որ 2023-ի հակահարձակումը ձախողվել է Զելենսկու պատճառովՎատիկանը չի միանա Թրամփի «Խաղաղության խորհրդին»Շարունակելու եմ աջակցել հավաքականին արդեն նոր՝ երկրպագուի կարգավիճակով. Տիգրան Բարսեղյանն ավարտում է կարիերան ՀՀ հավաքականումԿրեմլը հերքել է ԱՄՆ-ի մեղադրանքները՝ Չինաստանի և Ռուսաստանի գաղտնի միջուկային փորձարկումների վերաբերյալՍլովակիայի վարչապետը սպառնացել է դադարեցնել Ուկրաինայի էլեկտրաէներգիայի մատակարարումըՀույս ունեմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվի. Հունաստանի նախագահԵվրոպայում ամռանը մղված ամբողջ գազը դուրս է բերվել պահեստարաններիցԻնչ է անելու Զելենսկին, եթե Ժնևի բանակցությունները հաջողությամբ պսակվեն․ ԶԼՄՓոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան 4 վարչական շրջանումՆավթի համաշխարհային գները բարձրացել են ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների վերաբերյալ կասկածամտության ֆոնինՄեդինսկի. Ժնևի եռակողմ բանակցությունները դժվար էին, բայց գործնականՈՒՂԻՂ․ Օնլայն տաքսու վարորդների ակցիանՆերխուժել են ԱԺ նախկին պատգամավորի աշխատասենյակ, նա ստիպված է եղել ինքնապաշտպանվել․ ի՞նչ է կատարվելTelegram-ը մեկ օրում արգելափակել է գրեթե 150 հազար ալիք և խումբԺնևի բանակցությունները կարող են փակուղի մտնել․ AxiosԱՄՆ եկեղեցում պայթյուն է տեղի ունեցելՀայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրամիջոց և փամփուշտներ. բացահայտումԷրդողանը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի բերիԶախարովան կոշտ է արտահայտվել Մյունխենի համաժողովի մասին Եվրոպացիները ԱՄՆ-ի ներգաղթային քաղաքականության պատճառով՝ զգուշանում են Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելուց