Փոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան 4 վարչական շրջանում ՈՒՂԻՂ․ Օնլայն տաքսու վարորդների ակցիան Ներխուժել են ԱԺ նախկին պատգամավորի աշխատասենյակ, նա ստիպված է եղել ինքնապաշտպանվել․ ի՞նչ է կատարվել Հայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրամիջոց և փամփուշտներ. բացահայտում Էրդողանը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի բերի 2027-2028 ուստարում «Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքեր․ նոր համաձայնագիր Հունաստանի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողություն Ռուսաստանը դեմ է Կուբայի վառելիքի շրջափակմանը Բարձրացվելու է դատավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը. Արա Զոհրաբյան «Հայաքվեն» հայտարարեց ընտրություններին մասնակցելու մասին.ովքեր են ներկա միջոցառմանը (տեսանյութ) Ռուբեն Վարդանյան, ԵՄ նոր ծրագրեր և եկեղեցու դիմադրության նախազգուշացումը (տեսանյութ) Մենք կարծում ենք՝ այս ընտրությունները իշխանությունների լեզուն կարճացնելու է, եւ ոչ միայն լեզուն. Չալաբյան (տեսանյութ)
ԶՈՒ սպա Արա Մխիթարյանին ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելու գործով 3 անձ սուտ մատնություն է կատարել. ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է ՀՀ ԶՈՒ սպա Արա Մխիթարյանին Եղեգնաձոր քաղաքում գլխի շրջանում ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելու վերաբերյալ քրեական գործով երեք անձանց կողմից սուտ մատնություն կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՔԿ-ից:
«2019թ. սեպտեմբերի սեպտեմբերի 17-ին՝ ժամը 23:40-ի սահմաններում, Եղեգնաձոր քաղաքի Արսենյան փողոցի 5-րդ շենքի բակում մի խումբ անձանց միջև տեղի ունեցած վիճաբանության ընթացքում ՀՀ ՊՆ զորամասի օպերատիվ բաժնի սպա Արա Մխիթարյանին գլխուղեղի ծանր վնասվածք հասցնելու դեպքի առթիվ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված և ՀՀ ՔԿ Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում քննված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում դեպքին ականատես 3 զինծառայողներ՝ Լ․Հ․-ն, Մ․Մ․-ն և Մ․Հ․-ն ցուցմունքներ են տվել, հետագայում նաև առերես հարցաքննության ժամանակ պնդել, որ նշված միջադեպի ընթացքում Հարություն Գրիգորյանի և մի խումբ այլ անձանց հետ նաև Զավեն Գրիգորյանն է ձեռքերով, ոտքերով և գործով դեռևս չպարզված առարկայով բազմաթիվ հարվածներ հասցրել Արա Մխիթարյանի գլխին՝ վերջինիս առողջությանը դիտավորությամբ պատճառելով կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր վնաս:
2019թ. հոտեմբերի 2-ին Զավեն Գրիգորյանը ձերբակալվել է՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարք կատարելու կասկածանքով, իսկ հաջորդ օրը վերջնիս նույն հոդվածով ներկայացվել է մեղադրանք:
2021թ. հուլիսի 17-ին քրեական վարույթը, Զ․Գրիգորյանի եղբոր՝ Հարություն Գրիգորյանի մասով, ում մեղադրանք է առաջադրված եղել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 118-րդ հոդվածով, ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն, որտեղ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել և քրեական վարույթն ուղարկվել է դատարան: Հետագայում դատարանի կողմից կայացվել է մեղադրական դատավճիռ։
Իսկ Զ․Գրիգորյանի մասով նախաքննությունը շարունակվել է, որով, սակայն, չի հաստատվել վերջինիս կողմից նկարագրված դեպքին առհասարակ մասնակից լինելու հանգամանքը։ Ավելին, պարզվել է, որ վերջինս դեպքի վայր է հասել միջադեպի ավարտից հետո:
Այդ պատճառով վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կայացվել են հանցակազմի բացակայության հիմքով Զ․Գրիգորյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, ինչպես նաև՝ տուժողներ Լ․Հ․-ի, Մ․Մ․-ի և վկա Մ․Հ․-ի արարքում սուտ մատնության հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին որոշումներ:
Այս որոշումները, վերոնշյալ երեք զինծառայողների արարքին տրված իրավական գնահատականի մասով, բողոքարկվել են Զ․Գրիգորյանի պաշտպանի կողմից, որը բավարարվել է։
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը դրա վերաբերյալ կայացրած որոշմամբ արձանագրել է, որ Զավեն Գրիգորյանը բուն դեպքին մասնակից չի եղել, նշված երեք զինծառայողների գործողություններում առերևույթ առկա են խմբի կազմում սուտ մատնություն կատարելու հանցակազմի տարրեր՝ պարտավորեցնելով վերացնել Զավեն Գրիգորյանի իրավունքների և ազատությունների խախտումները։
Դատարանի որոշման հիման վրա հսկող դատախազը վերացրել է քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և երեք զինծառայողների նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին 2021թ. սեպտեմբերի 10-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կայացրած վերոնշյալ որոշումը։
Նախաքննությունը վերսկսվել է, և երեք զինծառայողների կողմից ծանր հանցագործության մեջ մեղադրելով սուտ մատնություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է նոր քրեական վարույթ։
Քննության ընթացքում Զավեն Գրիգորյանը ճանաչվել է տուժող։ Ձեռք բերված փաստերի հիման վրա զինծառայողներ Լ․Հ․-ին, Մ․Մ-ին և Մ․Հ․-ին ներկայացվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 476-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետ) այն բանի համար, որ նրանք, գիտակցելով, որ իրենց տրամադրած տեղեկատվությունը կեղծ է, սուտ մատնություն կատարելով, ծեծկռտուքի և Արա Մխիթարյանին ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելու վերաբերյալ քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում, որպես տուժողներ և վկա, ցուցմունքներ են տվել՝ Զավեն Գրիգորյանի կողմից եղբոր՝ Հարություն Գրիգորյանի և մի խումբ այլ անձանց հետ, ձեռքերով, ոտքերով և գործով դեռևս չպարզված առարկայով Արա Մխիթարյանի գլխին և մարմնի տարբեր հատվածներին բազմաթիվ հարվածներ հասցնելու, կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր վնաս պատճառելու մասին։
Նշված անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է։ Վարույթի նյութերը, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել են հսկող դատախազին։
ՀՀ ԶՈՒ սպա Արա Մխիթարյանի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 4-րդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 187-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, և իրականացվում է քննություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ինչ է անելու Զելենսկին, եթե Ժնևի բանակցությունները հաջողությամբ պսակվեն․ ԶԼՄՓոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան 4 վարչական շրջանումՆավթի համաշխարհային գները բարձրացել են ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների վերաբերյալ կասկածամտության ֆոնինՄեդինսկի. Ժնևի եռակողմ բանակցությունները դժվար էին, բայց գործնականՈՒՂԻՂ․ Օնլայն տաքսու վարորդների ակցիանՆերխուժել են ԱԺ նախկին պատգամավորի աշխատասենյակ, նա ստիպված է եղել ինքնապաշտպանվել․ ի՞նչ է կատարվելTelegram-ը մեկ օրում արգելափակել է գրեթե 150 հազար ալիք և խումբԺնևի բանակցությունները կարող են փակուղի մտնել․ AxiosԱՄՆ եկեղեցում պայթյուն է տեղի ունեցելՀայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրամիջոց և փամփուշտներ. բացահայտումԷրդողանը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի բերիԶախարովան կոշտ է արտահայտվել Մյունխենի համաժողովի մասին Եվրոպացիները ԱՄՆ-ի ներգաղթային քաղաքականության պատճառով՝ զգուշանում են Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելուցՕտարերկրյա հետախուզությունները կարող են հետևել ռուս զինվորների Telegram հաղորդագրություններին. Շադաև 2027-2028 ուստարում «Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքեր․ նոր համաձայնագիրԵՄ-ն մտավախություն ունի, որ Ռուսաստանին սահմանակից տարածաշրջաններում բնակչության թիվը կարող է նվազել․ Politico Հունաստանի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողությունՌուսաստանը դեմ է Կուբայի վառելիքի շրջափակմանըԵվրոպայում հայտարարել են նոր ռազմական կառուցվածք ստեղծելու անհրաժեշտության մասինՄոսկվան և Թեհրանը բանակցություններ են վարում էներգետիկ սարքավորումների արտադրության տեղայնացման հնարավորությունների շուրջ Յուրաքանչյուր քայլ, որը կարող է առաջնորդել իրավիճակի լուծմանը, շատ կարևոր է. ԶախարովաԲարձրացվելու է դատավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը. Արա Զոհրաբյան Էստոնիայի ԱԳՆ-ն չի բացառել, որ երկրում կարող է ՆԱՏՕ-ի միջուկային զենք տեղակայվել «Հայաքվեն» հայտարարեց ընտրություններին մասնակցելու մասին.ովքեր են ներկա միջոցառմանը (տեսանյութ)Ռուբեն Վարդանյան, ԵՄ նոր ծրագրեր և եկեղեցու դիմադրության նախազգուշացումը (տեսանյութ)ԵՄ-ն չի կարողացել միջոցներ գտնել Ռուսաստանին սահմանակից տարածաշրջաններին աջակցելու համար Մենք կարծում ենք՝ այս ընտրությունները իշխանությունների լեզուն կարճացնելու է, եւ ոչ միայն լեզուն. Չալաբյան (տեսանյութ)Աշխարհը լարվածության նոր վտանգավոր փուլում. Փաշինյանը մեկնել է ԱՄՆ (տեսանյութ)ԱՄՆ փոխնախագահը ընդգծել է, որ Վաշինգտոնի քննադատությունը Եվրոպայի հասցեին նպատակ ունի ամրապնդելու գործընկերությունը Մադուրոյի գործով դատական ​​նիստը հետաձգվել էՌոյթերս. Սթարմերը և Թրամփը քննարկել են Ժնևում կայացած բանակցություններըԱրևմուտքում հայտարարել են Ուկրաինայի՝ Դոնբասի կորստի հետ հաշտվելու պատրաստակամության մասինՀունգարիայի ԱԳ նախարարը Զելենսկիի հայտարարությունը «Եվրոպան պաշտպանելու» մասին համարել է սխալ Թոշակառու մարդը տրանսպորտից պետք է օգտվի անվճար. Հրայր Կամենդատյան (տեսանյութ)Ռուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասինՌուսաստանը և Իրանն ապրիլի 1-ից կսկսեն Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի իրականացումըՄենք չենք թողնելու, որ գյուղական դպրոցների լույսերը մարեն. Մենուա ՍողոմոնյանԱնանուխը, էվկալիպտը և չիլի պղպեղը կարող են ուժեղ հակաբորբոքային ազդեցություն ունենալ միասինՄենք մշտապես արդիականացնելու ենք մեր զինված ուժերը, ներդնելու ենք առաջադեմ ռազմական ծրագրեր (տեսանյութ)Գերմանիայի կանցլերը համեմատվել է Հիտլերի հետ՝ գաղափարախոսական «ֆանատիզմի» պատճառովԱՄՆ ոստիկանությունը կանխել է զինված հարձակման փորձը Մեծ շքերթ՝ ընտրություններից առաջ․ Հայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին (տեսանյութ)Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումըՌուսաստանը բազմիցս ապացուցել է իր խաղաղասիրությունը. ԶախարովաYouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանում«Հայաքվեն» կմասնակցի ընտրություններին. «Ժողովրդին արմատական այլընտրանք ենք առաջարկելու» (տեսանյութ) Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՄԻՊ-ի դիմումըԺնևում շարունակվում են Ուկրաինայի և Ռուսաստանի բանակցությունները Պատմական խոսքեր, որոնք օր առաջ ցանկանում եմ լսել նաև Հայաստանի ու ՀՀ հաջորդ ղեկավարի մասին. Վահե Սարգսյան5 մարզում սպասվում է քամու ուժգնացում