Ամփոփ ներկայացնում եմ վերջին մի քանի օրերի Ադրբեջանի պետական տեղեկատվական գործակալության ադրբեջանալեզու հրապարակումները, որոնք կօգնեն փաստացի տեսնել Հայաստանի Հանրապետության դեմ ամենօրյա ռեժիմով գծվող զավթողական ծրագիրը: Այս ծրագիրը ակտիվացել է Ալիևի՝ նոյեմբերի 3-ին իրենց ԳԱԱ-ում ունեցած ելույթից և դրա արդյունքում իջեցված հանձնարարականներից հետո: Նյութի ընթերցումից կհասկանաք, որ սա պետական հրահանգով իրագործվող զավթողական քաղաքականություն է, որի կանխման ձևերը կան, ավելին՝ այս ամենը կարելի է ուղղել հենց Ադրբեջանի դեմ: Դրա համար պետք է երկրում գործի պետական շահը սպասարկող իշխանություն։
«Արևմտյան Ադրբեջանը ադրբեջանական կրթության և գիտության մեջ». կլոր սեղան քննարկում
«Բաքվի Սլավոնական համալսարանում տեղի ունեցավ կլոր սեղան՝ նվիրված «Արևմտյան Ադրբեջանը ադրբեջանական կրթության և գիտության մեջ» թեմային: Միջոցառումը անցկացվեց Ադրբեջանի նախագահի, Իլհամ Ալիևի, ուղերձով, որի համաձայն Արևմտյան Ադրբեջանը պետք է ներկայացվի որպես պատմականորեն ադրբեջանական տարածք, որտեղ ներկայումս գտնվում է Հայաստանը: Կլոր սեղանը ընդգծեց, որ Արևմտյան Ադրբեջանը գիտության առաջնահերթ ուղղություն է, և կազմակերպված են ծրագրեր՝ պատմական փաստերի, քարտեզների և գիտական աշխատությունների միջոցով այս տեսակետը ամրապնդելու համար»:
28.11.2025 Azertag
«Ադրբեջանի ազգային ակադեմիայի նոր մենագրություններ»
«Ադրբեջանի Ազգային Ակադեմիայի Ա.Ա. Բակիխանովի պատմության և էթնոլոգիայի ինստիտուտում հրատարակվեցին մենագրություններ, որոնք ընդգծում են հայկական համայնքի գործունեությունը Ադրբեջանի պատմական տարածքներում («Արևմտյան Ադրբեջանում») և միջնադարյան ու 20-րդ դարի պատմական իրադարձությունները՝ փաստերով ներկայացնելով այն իբրև ադրբեջանական տարածք: Այս հրատարակությունները ներկայացնում են պետական քաղաքականության շրջանակներում գիտության միջոցով Հայաստանի տարածքի օրինականությունը որպես ադրբեջանական»: