Ռուսաստանին որպես ռազմավարական դաշնակից կորցնելը կարող է Հայաստանին արժենալ պետականություն. Գառնիկ Իսագուլյան (տեսանյութ)
— Մենուա Սողոմոնյան, «Այակվե» միավորման անդամ
«Պարո'ն Իսագուլյան, ի՞նչ եք կարծում, եթե ռուսական բանակը հեռանա Հայաստանից, ՀՀ անվտանգությունը ո՞վ է պաշտպանելու»,- «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանին հարց ուղղեց քննարկման մոդերատոր Վահան Բաբայանը։
«Եթե իշխանությունները շարունակեն թքած ունենալ Սահմանադրության և օրենքների վրա, իսկ ընդդիմությունը քնքշորեն ամեն ինչ անի, որպեսզի շարժվի, այսպես կոչված, Սահմանադրությամբ, ոչ միայն ռուսական բազաները Հայաստանից կգնան, այլ այդ բազաները կփոխարինվեն թուրքական բազաներով։ Եթե ոմանք մտածում են, որ գործող իշխանությունները մտածում են Հայաստանի կամ նրա անվտանգության մասին, ապա չարաչար սխալվում են։ Նույն այդ «Թրամփի ուղու» փաստաթղթով Սյունիքը հանձնված է Ադրբեջանին։ Վերցրեք և նայեք՝ ինչ է գրված հինգերորդ կետում։ Այդ ամբողջ փաստաթղթի իմաստը Արևմտյան Ադրբեջանը կապելն է Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության հետ։
«Եթե իշխանությունների անօրեն գործողությունները չկանխվեն ժողովրդի կողմից, ռուսական բազաներին կփոխարինեն թուրքական բազաները։ Դա կարող է ծանր հետևանքներ ունենալ Հայաստանի Հանրապետության համար, բայց դա բխելու է ոչ թե մեր, այլ Ռուսաստանի Դաշնության շահերից ու իրավունքներից։ Չի բացառվում, որ Իրանի նկատմամբ փորձ արվի ևս մեկ անգամ ռազմական գործողություններ կամ իշխանափոխություն իրականացնել։ Թրամփի հայտարարությունը որևէ բան չի նշանակում,- ասաց պարոն Իսագուլյանը։
Քննարկման ժամանակ Իսագուլյանը նաև հայտարարեց, որ Փաշինյանը օգոստոսի ութին Վաշինգտոնում հանձնել է Սյունիքը։
«Այդ նույն փաստաթղթում մի ձևակերպում կա, որ նոր տարածքներ վերցնելու համար պատերազմ պետք չէ։ Եթե կամովին ամեն ինչ տալիս են, Ադրբեջանն էլ ինչո՞ւ պիտի պատերազմի»,-ասաց Իսագուլյանը։
«Հայաստանը խոչընդոտ է Արևմուտքի համար՝ իր ծրագրերը իրականացնելու Ռուսաստանի, Իրանի, Չինաստանի և Հնդկաստանի դեմ։ Այդ խոչընդոտը պետք է վերանա։ Արևմուտքի համար Հայաստանը որևէ հետաքրքրություն չի ներկայացնում, Եվ Արևմուտքը փորձում է վերացնել այս խոչընդոտը։ Եվ Արևմուտքը այդ ծրագիրը պետք է իրականացնի»,-ասաց պարոն Իսագուլյանը։