«Հայաքվեն» կմասնակցի ընտրություններին. «Ժողովրդին արմատական այլընտրանք ենք առաջարկելու» (տեսանյութ) Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՄԻՊ-ի դիմումը Պատմական խոսքեր, որոնք օր առաջ ցանկանում եմ լսել նաև Հայաստանի ու ՀՀ հաջորդ ղեկավարի մասին. Վահե Սարգսյան 5 մարզում սպասվում է քամու ուժգնացում Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ «Արզնի կաթ կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Տոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին Միացյալ Նահանգներում Իրանն ու Ռուսաստանը սկսել են համատեղ ռազմածովային զորավարժությունները ՈՒՂԻՂ․ «ՀայաՔվեն» ազդարարում է ընտրություններին մասնակցելու մասին․ ինչ է սպասվում Արևագալի ժամերգությունը Միածնաէջ Մայր Տաճարում Վեհափառի հանդիսապետությամբ․ լուսանկարներ Վենս. ԱՄՆ-ը կարող է ռազմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն
Amnesty International-ը Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել
Միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսը արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել Բաքվի դատարանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացրած դատավճիռը։
«16 մեղադրյալների դատապարտումը, որը գագաթնակետին հասավ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ դատավճռով, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ծաղր արդարադատության նկատմամբ։ Այն փաստը, որ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները՝ իր նման մի քանի քաղաքացիական անձինք, դատվել են ռազմական դատարանում, ինքնին լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում և անհամատեղելի է արդար դատավարության երաշխիքների հետ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մարի Ստրութերսի հայտարարությունն է մեջբերել միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
Ստրութերսի կարծիքով՝ տասնամյակներ շարունակ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության զոհերը թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում, արժանի են ճշմարտության, արդարության, փոխհատուցման և երաշխիքների, որ այդպիսի հանցագործություններն այլևս չեն կրկնվի։
«Այս դատապարտումները միջազգային իրավունքով հանցագործությունների բոլոր զոհերի համար վիրավորանք են»,- նշել է նա։
Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրենը հայտարարել է, որ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները դատվել են գործնականում փակ լսումներով, նրանց դեմ հարուցված գործերը հիմնված են կեղծ ապացույցների վրա, իսկ դատական նիստերն անցկացվել են հայերի համար անհասկանալի լեզվով և պատշաճ չեն թարգմանվել։
Նշվում է նաև, որ «Amnesty International-ը Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկատվություն է խնդրել դատավարության և ապացույցների մասին, բայց պատասխան չի ստացել։
«Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի համաձայն և ապահովի, որ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող բոլոր անձինք դատվեն միջազգային իրավունքի և արդար դատավարության չափանիշների լիարժեք համապատասխանությամբ»,-ասված է կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ։
Բաքվի դատարանը փետրվարի 17-ին հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու քրեական գործով դատավճիռը, որի համաձայն՝ Վարդանյանը դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։
Մեղադրող դատախազը Ռուբեն Վարդանյանի համար պահանջել էր ցմահ ազատազրկում։
Ռուբեն Վարդանյանն Ադրբեջանի իրավապահների կողմից ապօրինի ձերբակալվել և Բաքու էր տեղափոխվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից հետո։ Ադրբեջանում նրան կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել մի քանի հոդվածներով։
Ավելի վաղ դատարանը հրապարակել էր ԼՂ նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների նկատմամբ կեղծ դատավճիռները։ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը և արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման, իսկ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը՝ 20 տարվա ազատազրկման, քանի որ վճռի հրապարակման պահին նրանց 65 տարին լրացած է եղել, իսկ Ադրբեջանի օրենսդրությունն արգելում է 65 տարին լրացած անձանց նկատմամբ ցմահ ազատազրկում կիրառել։
Բաքվի դատարանը կեղծ դատավարության արդյունքներով նաև 19 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Մադաթ Բաբայանին և Մելիքսեթ Փաշայանին, Դավիթ Ալլահվերդյանը դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման։  Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Վասիլի Բեգլարյանը դատապարտվել են 15, իսկ Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18 տարվա ազատազրկման։
«Հայաքվեն» կմասնակցի ընտրություններին. «Ժողովրդին արմատական այլընտրանք ենք առաջարկելու» (տեսանյութ) Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՄԻՊ-ի դիմումըԺնևում շարունակվում են Ուկրաինայի և Ռուսաստանի բանակցությունները Պատմական խոսքեր, որոնք օր առաջ ցանկանում եմ լսել նաև Հայաստանի ու ՀՀ հաջորդ ղեկավարի մասին. Վահե Սարգսյան5 մարզում սպասվում է քամու ուժգնացում Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ«Արզնի կաթ կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել էԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Ռուսաստանը մարտից կսկսի նոր անօդաչուների փորձնական թռիչքներըՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին Միացյալ ՆահանգներումԻրանն ու Ռուսաստանը սկսել են համատեղ ռազմածովային զորավարժություններըՈՒՂԻՂ․ «ՀայաՔվեն» ազդարարում է ընտրություններին մասնակցելու մասին․ ինչ է սպասվումԱրևագալի ժամերգությունը Միածնաէջ Մայր Տաճարում Վեհափառի հանդիսապետությամբ․ լուսանկարներՎենս. ԱՄՆ-ը կարող է ռազմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվումԺնևում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ձեռք է բերվել փոխըմբռնում հիմնական սկզբունքների շուրջՍա ծաղր է. շարունակելու եմ պայքարը Ռուբենի ազատ արձակման համար․ Նուբար ԱֆեյանՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԶելենսկի. ԱՄՆ-ն մերժել է Կիևին Եվրոպայում Patriot հրթիռներ արտադրելու թույլտվություն տալըԱվստրիայում եմ՝ Եպիսկոպոսների ժողովի համար․ խառնաշփոթը չի կարող չեղարկել Աստծո պատրաստած նպատակակետըՎատիկանը չի մասնակցի Խաղաղության խորհրդի աշխատանքներին Ուիթկոֆը հայտարարել է Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում էական առաջընթացի մասինՀայաստանն ու ՄԹ-ն շարունակում են խորացնել համագործակցությունը կիբեռպաշտպանության ոլորտումՄիրզոյանն ու Կուպմանը քննարկել են ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործում առկա դինամիկանAmnesty International-ը Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել11.3 միլիոն դրամի վնաս․ «Ագարակ» մաքսակետի բաժնի պետը, տեղակալը և տեսուչը կկանգնեն դատարանի առաջՀայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին․ «Հրապարակ» 2025-ին ավելի քան 75 հազար գրանցում․ Պետռեգիստրի գործակալության հաշվետվությունը ներկայացվել է նախարարինՈսկու գինը նվազել էՆյու Յորքի եկեղեցում պայթյուն է որոտացել․ կան տուժածներՎենս. ԱՄՆ-ը թույլ չի տա Իրանին ձեռք բերել միջուկային զենքՍտեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է միայն բեռնատարների համարՍպասվում են հաճելի հանդիպումներ, հնարավոր են նոր ծանոթություններ․ օրվա աստղագուշակ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆԱմենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան Համայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերքԿոտայքի մարզում բախվել են «Hyundai Elantra»-ն ու «BMW»-ն. կա վիրավորԱյսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան«Ժողովուրդ». Քրեական գործի քննությունը տապալված է. նախկին ոստիկանապետին դատարան չեն կարողանում բերել«Հրապարակ». Իշխանությունները ընտրություններից 10 օր առաջ ցանկանում են մեծ շքերթ անցկացնելՔոչարյանի թիմից ովքեր ցուցակի առաջնային տեղերում կլինեն. «Հրապարակ»Ղալումյանների ստացած ձայներին կասկածում են․ «Հրապարակ»ՔՊ-ական պատգամավորներից շատերը խոր ընկճախտի մեջ են հայտնվել. «Հրապարակ»Ի՞նչ ձևաչափով է մեկնարկում Եպիսկոպոսաց ժողովը. «Իրավունք»Արամ Սարգսյանը՝ տրոյական ձիու կերպարում. նա կարծում է, որ իշխանությունը «քցում» է իրենց. «Հրապարակ»Չի բացառվում, որ Մանկավարժական համալսարանում պաշտոնավարող անձինք հայտնվեն իրավապահների տեսադաշտումԹարիք Ռահմանը ստանձնել է Բանգլադեշի վարչապետի պաշտոնը Բեյրութում տաքսու վարորդները փակել են փողոցները բենզինի գների բարձրացման պատճառով Ռազմական փորձագետների գնահատմամբ՝ Էստոնիայի էներգահամակարգը խոցելի է սահմանափակ հարվածների դեպքումԳագիկ Սուրենյանն ավետել է գարնան գալուստը