Աշխարհի առաջնորդները քննարկում են արհեստական բանականության հնարավորություններն ու ռիսկերը
Նյու Դելիում ընթացող համաշխարհային արհեստական բանականության գագաթնաժողովի չորրորդ օրը մասնակցում են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Նրանք շեշտել են արհեստական բանականության արագ զարգացումն ու դրա սոցիալական և ներդրումային ռիսկերը։ Գագաթնաժողովում քննարկվել են նաև գործազրկությունը, երեխաների անվտանգությունը և կարգավորումները։ Գուտերեշը կոչ է արել ստեղծել ֆոնդ՝ արհեստական բանականությանը համատեղ հասանելի դարձնելու համար, հայտնում է AL-JAZEERA-ն։
Մակրոնը ընդգծել է, որ Եվրոպան պետք է ոչ միայն կարգավորի, այլ նաև խթանի նորարարությունը և համագործակցի Հնդկաստանի հետ։ «Մայքրոսոֆթի» հիմնադիր Բիլ Գեյթսը հրաժարվել է ելույթ ունենալ՝ անցյալում քննադատությունից հետո։ Նրա փոխարեն հանդես կգա Գեյթսի հիմնադրամի ներկայացուցիչը՝ կենտրոնանալով արհեստական բանականության նպատակների վրա։
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ընդգծել է տեղական արհեստական բանականության մոդելների հնարավոր գլոբալ կիրառությունը։ Մոդին հավելել է, որ մարդիկ և արհեստական բանականության համակարգերը պետք է միասին ստեղծեն, համագործակցեն և զարգանան։