Հայաստան-Հունաստան համագործակցությունը լիարժեք իրագործման մեծ ներուժ ունի․ Վահագն Խաչատուրյան
Պետական այցով Աթենքում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Հունաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատում հանդիպել է Հունաստանի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև դիվանագետներ, տարբեր ոլորտներից գործարարներ, հասարակական ու պետական գործիչներ։
Հանդիպման մեկնարկին Հանրապետության նախագահի հետ հանդիպման հնարավորության համար շնորհակալական խոսքով հանդես է եկել առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Իոաննիս Բրատակոսը։
Հանդիպմանը նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ողջույնի ելույթ է ունեցել և կարևորել նմանօրինակ երկկողմ հանդիպում համաժողովների նախաձեռնումն ու հաճախակի անցկացումը։ Իր խոսքում նախագահը նշել է, որ Հայաստանի և Հունաստանի քաղաքական, պատմական, բարեկամական ու մշակութային առնչակցությունները երաշխավորում են երկու երկրների առևտրատնտեսական տարբեր օղակներում համագործակցային մեծ ներուժ, որն այսօր կարիք ունի լիարժեք իրականացման և հույս է հայտնել, որ նաև բարձրաստիճան փոխայցելությունները կնպաստեն տնտեսական կապերի ձևավորմանն ու ընդլայնմանը։
Ավանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի հիշատակինՄիրզոյանը շփումներ է ունեցել մասնակից մյուս երկրների ԱԳ նախարարների հետՆյու Մեքսիկոյի արդարադատության նախարարությունը ստուգում է Էպշտեյնի ռանչոյում սպանությունների մասին տեղեկություններըԾեծկռտուք, վիճաբանություն․ մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ է փորձել ներկրել խոշոր չափերի թմրանյութ (տեսանյութ) «Ամեն անգամ, երբ ես չափազանց ինքնավստահ եմ եղել, թույլ եմ տվել սխալներ, մեծ սխալներ». ՄակրոնՌուսաստանը պատրաստ է համագործակցել Մադագասկարի հետ ՄԱԿ-ի շրջանակում. ՊուտինԱշխարհը նոր ցնցումների շեմին․ ԱՄՆ–Իրան լարվածություն, Ուկրաինա, Գազա (տեսանյութ) Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց մեքենաներ են բախվել․ վիրավոր կա Աշխարհը լարվածության եզրին՝ միջուկային սպառնալիք, ռմբակոծիչներ. Մարթա Կոսը ՀՀ կայցելի մարտի 19-20-ը (տեսանյութ) «Խաղաղություն» բառի ֆոնին Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը իրար ձեռք են սեղմում․ ՀաջիևՀնդկաստանում կանցկացվի 74 երկրների մասնակցությամբ ռազմածովային զորավարժություններ Աշոցքի տարածաշրջանում բուք է Հատուկ ռազմական գործողության նպատակը երկարատև խաղաղության ապահովումն է. ՄեդվեդևՎենսը շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին ու ՓաշինյանինՌԴ ԱԳՆ-ն բացահայտել է Ուկրաինայի շուրջ եռակողմ բանակցությունների մանրամասներըՊուտինը Գերագույն դատարանին կոչ է արել հատուկ վերահսկել գործարարների կալանքներըՓաշինյանը շփումներ է ունեցել արտերկրի գործընկերների հետ (տեսանյութ)Կարմրաշենի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կկատարվի միասնական ժամերգություն ԱՄՆ ռազմական ուժերի կուտակումը մեծացնում է Իրանի վրա հարձակման ռիսկըԹրամփի հետ գոլֆ խաղացած առաջնորդը հրաժարվել է մասնակցել նրա Խաղաղության խորհրդինԵս սատարում եմ բոլորին, ովքեր պայքարելու են ադրբեջանամետ իշխանության դեմ․ Դավիթ ԱմալյանԹրամփի հորդորով՝ Փաշինյանն ու Ալիևն իրար ձեռք սեղմեցին (տեսանյութ)Շվեդիան արձագանքել է Զելենսկու կոչին՝ Կիևին կհատկացնի 1,2 մլրդ եվրոյի ռազմական օգնությունՏոկաևը բացատրել է, թե ինչու է աջակցում Թրամփի նախաձեռնությանըՀայաստան-Հունաստան համագործակցությունը լիարժեք իրագործման մեծ ներուժ ունի․ Վահագն Խաչատուրյան Իրանը բետոնե պաշտպանական շերտ է կառուցում ռազմական օբյեկտում՝ ԱՄՆ-ի հետ լարվածության ֆոնինԵվրախորհրդարանի պատգամավորները ռուսական արբանյակները համարել են ԵՄ ենթակառուցվածքների սպառնալիքՔաղաքագետը գնահատել է Թրամփի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստի ազդեցությունը համաշխարհային քաղաքականության վրաThe Telegraph․ Ժնևում ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչները քննարկել են ՌուսաստանըՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցելԼիտվայում ցանկանում են արգելել ռուս ռեփեր Գիո Պիկայի համերգներըՇվեդիան Ուկրաինային կտրամադրի 1.42 միլիարդ դոլարի նոր ռազմական օգնությունԿարծում եմ՝ Փաշինյանը և Ալիևը ընկերներ են դարձել․ ԹրամփՌուսաստանում երեխաների թիվը համեմատվել է ԱՄՆ-ի, Չինաստանի և ԽՍՀՄ-ի հետԱՄՆ-ում գրանցվել է առևտրային դեֆիցիտի ռեկորդային աճ՝ այն գերազանցել է 901 միլիարդ դոլարըՆավթը թանկացել է՝ Օրմուզի նեղուցի հնարավոր փակման մտավախությունների ֆոնինԲացահայտվել են «Կրասնոպոլ-Մ2» բարձր ճշգրտության արկի հիմնական առավելություններըՎաշինգտոնում մեկնարկում է «Խաղաղության խորհրդի» առաջին նիստըՈւկրաինան և Մոլդովան իրենց ինքնիշխանությունը փոխանցել են Արևմուտքին. Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարարՈւկրաինայի հակամարտությունը շարունակում է զարգանալ ԱՄՆ-ի ռազմական մատակարարումների պայմաններում. ԶախարովաՊուտինը մեդալով է պարգևատրել Մոսկվայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադիր Գայանե Շիլաջյանին Ալիևն ու Փաշինյանը զրուցել են Վաշինգտոնում (տեսանյութ)Ղազախստանը ձգտում է զարգացնել բազմակողմ գործընկերություն ԱՄՆ-ի հետՎառելիքի գները կնվազեն․ խոստանում է ՄՍՇՊ հանձնաժողովըԻգոր Սարգսյանի խափանման միջոց տնային կալանքը երկարաձգվեցՈւկրաինայի հետ բանակցությունները դեռ հանրայնացման փուլում չեն. Պեսկով Փաշինյանն անտեղյա՞կ էր, երբ «հանցագործին» նշանակում էր ոստիկանապետ. Ժաննա Ալեքսանյան (տեսանյութ)Նարեկ Սամսոնյանի խափանման միջոցը փոխվել է Վանաձորում հսկայական եղևնու տապալվելուց վնասվել են ավտոմեքենաներն ու գազախողովակըՌուսաստանի և Սաուդյան Արաբիայի դիվանագիտական կապերի 100-ամյակը հատուկ նշանակություն ունի. Մատվիենկո