Հայ Կաթողիկե Եկեղեցին ընդդեմ ԱյԴի Բանկի կրկնակի հաղթանակ է տարել
Հայ Կաթողիկե Եկեղեցին ընդդեմ ԱյԴի Բանկի կրկնակի հաղթանակ է տարել։ Բանն այն է, որ ԱյԴի Բանկը դիմում էր ներկայացրել ՀՀ Սնանկության դատարան՝  Հայ Կաթողիկե Եկեղեցուն սնանկ ճանաչելու պահանջով: Սակայն Սնանկության դատարանը դատավոր Ա. Խաչատրյանի նախագահությամբ այս տարվա ապրիլի 4-ի որոշմամբ մերժել էր ԱյԴի Բանկի դիմումը Հայ Կաթողիկե Եկեղեցուն սնանկ ճանաչելու պահանջի մասին, որից հետո ԱյԴի Բանկը վճռի դեմ ներկայացրեց վերաքննիչ բողոք: Սակայն Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը դատավոր Ա. Խառատյանի նախագահությամբ օրեր առաջ՝ հուլիսի 20-ի որոշմամբ մերժեց ԱյԴի Բանկի վերաքննիչ բողոքը՝ անփոփոխ թողնելով ՀՀ Սնանկության Դատարանի 12.04.2021 թվականի վճիռը:
Նշենք, որ ԱյԴի Բանկի և Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու միջև կնքվել էր վարկային պայմանագիր: Այնուհետև Բանկը մեկ այլ կազմակերպության հետ կնքել է Ցեսիայի (Պահանջի զիջման) պայմանագիր, որով Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու նկատմամբ ունեցած պահանջի իրավունքը փոխանցել է այդ կազմակերպությանը: Նշված պայմանագրի կնքումից հետո 2 անգամ հաջորդաբար կնքվել են պայմանագրեր, որոնց համաձայն՝ պահանջի իրավունքը ունեցող կազմակերպությունները զիջել են պահանջի իրենց իրավունքը այլ կազմակերպության (Ցեսիայի պայմանագիր 1 և Ցեսիայի պայմանագիր 2):
Հետագայում պահանջի իրավունք ունեցող ընկերության ու ԱյԴԻ Բանկի միջև 27.08.2020թ. կնքվել է Ցեսիայի Թիվ 3 պայմանագիրը, ըստ որի ընկերությունը բանկին է փոխանցել վստահորդի նկատմամբ ունեցած վարկային պայմանագրից բխող իր պահանջի մի մասը:
Ինչպես հայտնում է Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու պաշտպանությամբ զբաղվող «MGM Partners» իրավաբանական ընկերությունը՝ Ցեսիայի թիվ 3 պայմանագրի մասին վստահորդ կազմակերպությունը ընդհանրապես տեղյակ չի եղել, մինչդեռ պահանջի իրավունք ունեցող ընկերության պարտավոր է եղել այդ մասին տեղեկացնել կազմակերպությանը․ «Անհասկանալի պայմաններում բանկը և պահանջը գնած կազմակերպությունները «մոռացել» էին հաշվարկել արդեն իսկ վճարված գումարը, փորձելով տիրանալ ամբողջ գումարին` մոլորության մեջ դնելով դատարանին, ինչպես նաև Ցեսիայի վերաբերյալ մեր վստահորդին չտեղեկացնելու միջոցով: Ամբողջը մանրամասն մեր կողմից ներկայացվեց դատարանին»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է իրավաբանական ընկերությունը: