Եղել են դեպքեր, երբ զինծառայողներին բերել են Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածք. Սիրանուշ Սահակյան
Եղել են դեպքեր, երբ զինծառայողներին բերել եւ թողել են այն տարածքում, որն ամբողջությամբ գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Այս մասին դեկտեմբերի 10-ին քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՄԻԵԴ-ում հայ ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը։
«Ավելին, այդ զինծառայողները ոչ զինված են եղել, ոչ էլ համապատասխան մակարդակով հանդերձավորված»,- հավելեց նա։
Ինչ վերաբերում է այս օրերին ակտուալ հարցին` գերիները հերոս են, թե հանցագործ, շատերը, նրա խոսքով, սկսել էին մտահոգություն հայտնել դեռ մի քանի ամիս առաջ, երբ սխալ ազդանշաններ էին ուղարկվում:
«Այդ ժամանակ մենք նկատեցինք, որ Ռուսաստանի ջանքերով վերադարձած բարձր վարկանիշ ապահովելու համար գերիների դիմավորում էին Հայաստանի կամ Արցախի պաշտոնյաները։ Սակայն մենք չտեսանք, որ նույն վերաբերմունքն արտահայտվի մարտերում իրենց դրսեւորածների նկատմամբ։ Բացի այդ, ուշագրավ էր քննարկումը ռազմական հանցագործություն կատարած անձանց նկատմամբ համաներման կիրառման օրինականության վերաբերյալ։ Սա նույնպես բացասական ազդանշան դարձավ։ Եղան նաեւ վարչապետի հայտարարությունները, ով գերիներին հերոս անվանեց»,- ընդգծեց Սահակյանը։
Հերոսները, ըստ նրա, սովորաբար նրանք են, ովքեր պատրաստ են իրենց կյանքը տալ հանուն հայրենիքի։
«Հիմա մենք մեկ այլ ծայրահեղություն ենք տեսնում, երբ բոլոր գերիները դասվում են հանցագործների շարքին՝ առանց գերեվարման բոլոր հանգամանքների պատշաճ ուսումնասիրության։ Կարող եմ ասել, որ հաճախ գերության են հանգեցրել պետության կողմից թույլ տրված թերությունները»,- պարզաբանեց իրավապաշտպանը։
Ինչ վերաբերում է Խծաբերդին, ապա նա կոչ արես նախ մանրակրկիտ ուսումնասիրել բոլոր ասպեկտները եւ «առանց պատշաճ հիմնավորման չթիրախավորել տղաներին»։
«Օրինակ՝ պետք է պարզել, թե ինչպես է այդ դեպքը տեղավորվում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության տրամաբանության մեջ, որ կողմերը մնում են իրենց դիրքերում։ Կամ ինչպե՞ս սատցվեց, որ նույն հրամանատարը լքեց տարածքն առանց որեւէ կրակոց արձակելու կամ մարտի մեջ մտնելու»,- նշեց Սահակյանը։
Նրա հավաստիացմամբ՝ Իրանում հայ ռազմագերիներ չեն եղել: Նա չբացառեց, որ այդ վարկածը նույնպես միտումնավոր է տարածվել: «Նման մարդիկ պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»,- ասաց իրավապաշտպանը։
Նա հայտարարեց, որ Ադրբեջանն ակտիվորեն օգտագործելու է հայ պաշտոնյաների թեզերն իր օգտին, այդ թվում՝ ինքնորոշման, սահմանների եւ այլնի հարցում։
ՀՀ ԱԺ նախագահի մասնակցությամբ սկանդալային տեսանյութի հետ կապված Սահակյանը մտադրություն է տեսնում շեղել հասարակության ուշադրությունը կարեւոր խնդիրներից, օրինակ՝ սահմանազատման եւ սահմանագծման մասին Ռուսաստանի հայտարարություններից։