Մեծ Պահք. փետրվարի 22-ին՝ Արտաքսման կիրակի Արևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր» Արթուր Ավետիսյանը՝ չեմպիոն, Մամիկոն Խաչատրյանը՝ փոխչեմպիոն ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը և ՀԲԸՄ նախագահը քննարկել են համագործակցության հեռանկարները Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը կմասնակցի Ստրանջայի հեղինակավոր մրցաշարին Բագրատ սրբազանի շնորհավորանքը՝ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի տարեդարձի առթիվ Պետությունը հայրենիքի գոյության ապահովման ձև է, նրա կենսունակությունը ապահովելու միջոց․ Աշոտյան Ռուսաստանից Վրաստան անցած տասնյակ բեռնատարների վարորդների փետրվարի 12-ից թույլ չեն տալիս ուղևորվել Հայաստան Գոգավան բնակավայրում բռնկված հրդեհը մարվել է․ կանխվել է հրդեհի տարածումը 8700 երեխա սեպտեմբերի 1-ից չի կարողանալու իր դպրոցը գնալ․ փորձագետն ահազանգում է (տեսանյութ) Երկուշաբթի լույս չի լինելու․ հասցեներ Շենգավիթում բախվել են ավտոմեքենաներ․ 4 վիրավորից մեկն անչափահաս է
Գերությունից վերադարձած ու կալանավորված զինծառայողները վրդովված են․ վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել
Դեկտեմբերի 4-ին Հայաստան վերադարձված գերիներից լեյտենանտ Սերժիկ Ամիրխանյանի և պայմանագրային զինծառայող Ռոբերտ Նալբանդյանի կալանավորման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել։ Այս մասին ԼՈՒՐԵՐ․com-ի հետ զրույցում ասաց վերադարձած գերիների շահերի ներկայացուցիչներից փաստաբան, «Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանը՝ նշելով, որ սպասում են նիստերին և լիահույս են՝ դրանք կլինեն մինչև այս տարվա վերջ։
Նա նշեց՝ իր պաշտպանյալները չեն ընդունում մեղքը և վիրավորված են Հայաստանի Հանրապետության դրսևորած վերաբերմունքից․ «Նրանք ոչ միայն չեն ընդունում իրենց մեղքը, այլ նաև վրդովված են։ Քրեական հետապնդումն իրավաչափ չէ և իրենց համար ընկալելի չէ, թե ինչպես կարող են իրենց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրել», - ասաց փաստաբանը։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե արդյոք դիրքապահներին եղե՞լ է չկրակելու հրաման, որի վերաբերյալ վերջին շրջանում բուռն քննարկումներ են գնում՝ Մելիքյանը չանդրադարձավ՝ ընդգծելով, որ այն նախաքննական գաղտնիքի բովանդակություն ունի․ «Այս մարդկանց նկատմամբ մեծագույն անարդարություն է իրականացվում և նրանց ճակատագիրը մեր հասարակական կազմակերպության համար ունի շատ կարևոր նշանակություն։ Այդ մասին անպայման կխոսենք, բայց այն ժամանակ, երբ առավելագույն արդյունավետություն լինի», - նշեց Մելիքյանը։
Նշենք, որ կալանավորված 4 գերիներից 2-ի շահերի ներկայացուցիչներն են նաև փաստաբաններ Սիրանուշ Սահակյանն ու Դավիթ Գալստյանը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին Հայաստանի արևելյան դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական հարձակման հետևանքով հայ զինծառայողներ էին գերեվարվել։ Նրանցից 10-ը դեկտեմբերի 4-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ վերադարձել էին Հայաստան։ Նրանցից 5-ին մեղադրանք է առաջադրվել, որոնցից 4-ը դատարանի որոշմամբ կալանավորվել են, մեկը՝ ոչ։ Վերջինի մասով ՔԿ-ն վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 365 հոդվածի 3-րդ մասով՝ մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ։