ԱՄՆ-ը քննարկում է Խամենեիի սպանության հնարավորությունը.Դատապարտելի է ԲԴԽ հայտարարությունը (տեսանյութ) Ֆինանսական գրագիտություն փոքր տարիքից․ Ամերիաբանկի նոր նախաձեռնությունը (տեսանյութ) Պետությանն է վերադարձվել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքը 3 ամսով երկարացնելու որոշման դեմ բողոքի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կայացվելու է երկուշաբթի օրը. փաստաբան ԱԱԾ-ն` ՀՀ-ում եղած ադրբեջանցիների մասին․ Սահմանափակ հարված կհասցնենք Իրանին․ Թրամփ (տեսանյութ) Տարածաշրջանային զարգացումներ, ներքաղաքական լարվածություն և Արցախյան օրակարգ (տեսանյութ) Իշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով, Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը (տեսանյութ) Պարեկային ծառայողները ուժեղացված ծառայության ընթացքում ինքնաձիգներ ու ատրճանակներ են հայտնաբերել Ռուբեն Վարդանյանը ձայնային հաղորդագրություն է թողել Բաքվի դաժան «դատավճռից» հետո ԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանի գերագույն առաջնորդի սպանության հնարավորությունը Փետրվարի տաքացումը դեռ գարուն չէ․ մարտի 1-6-ը սպասվում է նորմայից 1-3 աստիճանով ցածր ջերմաստիճան The Times․ Չարլզ III-ը կաջակցի իր եղբորը գահաժառանգությունից բացառելու որոշմանը
2021-ի տարեվերջին բանտերում գերծանրաբեռնվածությունը իսպառ վերացվել է. Կառավարության հաշվետվություն
2021թ.-ի արդյունքներով Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից գանձված կատարողական ծախսերն առաջին անգամ և ավելի քան 650 մլն ՀՀ դրամով գերազանցել են ծառայության պահպանության համար պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերը։ Այս մասին նշված է ՀՀ կառավարության 2021թ.-ի հաշվետվությունում։
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից 2021թ.-ի ընթացքում բռնագանձված ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 41 մլրդ՝ 2020թ.-ի շուրջ 31 մլրդ-ի, 2019թ.-ի շուրջ 35 մլրդ-ի և 2018թ.-ի շուրջ 28 մլրդ-ի համեմատ:
2021 թվականին Կառավարությունը շարունակել է դատաիրավական ոլորտի զարգացման և արդարադատության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքները: Ըստ ներկայացված հաշվետվության՝ Կառավարությունը 2021թ.-ին շարունակել է իրականացնել ընտրական իրավունքի արդյունավետ իրացմանն ու ընտրական գործընթացի բարելավմանն ուղղված բարեփոխումները, որի շրջանակներում ընդունվել են քրեական ու քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերը, ինչպես նաև․
• 2021թ.-ի տարեվերջին իսպառ վերացվել է բանտերում գերծանրաբեռնվածությունը․ 100 տեղի հաշվով բանտային բնակչության խտությունը Եվրոպայի Խորհրդի (ԵԽ) ինդեքսի հենքով կազմել է շուրջ 40%։
• Խոշտանգումների կանխարգելման նպատակով ոստիկանության ստորաբաժանումների շուրջ 20%-ում հարցաքննությունների սենյակներում տեղադրվել են տեսաձայնագրման սարքեր, իսկ ելքերում և մուտքերում` տեսահսկման համակարգեր։
2021 թվականի ընթացքում վարչական մի շարք տիպի գործերով ներդրվել է գրավոր պարզեցված ընթացակարգ, որը հնարավորություն կտա առավել սեղմ ժամկետներում և օպտիմալ իրականացնել վարչական արդարադատությունը: Գործարկման փուլում են գտնվում կատարողական վարույթների ավտոմատ մակագրման և բռնագանձման գործիքները:
Կառավարության հաշվետվությունում նշված է, որ 2021 թվականին Կառավարությունն առավելագույն ջանքեր է գործադրել՝ ապահովելու երկրում օրինականության ամրապնդումը, քաղաքացիների համար վստահելի և որակյալ արդարադատության ապահովումը և կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարի իրականացումը: 2021թ.-ի ողջ ընթացքում Կառավարությունը, համագործակցելով միջազգային գործընկերների հետ, շարունակել է ոստիկանության բարեփոխումների իրականացումը, մասնավորապես՝ կարևորագույն բարեփոխումներից մեկը Պարեկային ծառայության հիմնադրումն է։
Հակակոռուպցիոն քաղաքականության շրջանակներում ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ ստեղծվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն։ Հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման առաջին քայլը եղել է մասնագիտացված դատավորների ինստիտուտի ներդրումը։ Այդ շրջանակներում մեկնարկել է Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորների նշանակման գործընթացը, ինչի արդյունքում դատավորների թիվն ավելացել է 29-ով: Մեկնարկել է ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքի կիրարկումը:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2021 թվականի ընթացքում քննված 553 քրեական գործերից 200-ը եղել են կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններով հարուցված քրեական գործեր, որոնցից 53-ը հարուցված են եղել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածով (կաշառք ստանալը), 36-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածով (պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում), 16-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածով (փողերի լվացում), իսկ մնացածը՝ այլ հոդվածներով: